Koszt oddychania smogiem.
Wyliczono dokładnie, że koszty negatywnego działania smogu sięgnęły w 2016 roku aż 30 miliardów euro. Nie bierze się pod uwagę nawet pozostałych lat. To, że życie w zanieczyszczonym powietrzu przyczynia się do licznych chorób nie jest tajemnicą. Wyraźnie skraca długość życia.
Raport określa także liczbę osób, których życie zostało skrócone w wyniku przebywania w zanieczyszczonym środowisku. W raporcie chciano policzyć nie tylko koszty takie jak koszt paliwa. Chodziło także o sprawdzenie wpływu na nasze zdrowie. Ekspozycja na smog sprawia, że długoterminowo Państwo zapłaci więcej za utrzymanie obywateli w zdrowiu.
Świadomość dotycząca smogu
Im większe miasto tym większa świadomość dotycząca zanieczyszczeń. Niestety mniejsze miejscowości też wpływają na większe. Szczególnie trując je z wykorzystaniem przestarzałych pieców oraz przy wykorzystaniu słabej jakości paliw.
Łatwo się domyśleć, że choroby związane ze smogiem prowadzą do zwolnień w pracy. Według wyliczeń ZUS wydaje rocznie ponad 200 milionów złotych na finansowanie leków i leczenia. Z drugiej strony osoby, które nie pracują lub co gorsza nie żyją, nie płacą podatków. Dodatkowe koszty związane są z nieobecnością pracowników w pracy. Prawdopodobne wydatki związane z leczeniem mogą sięgać nawet miliardów złotych. Oczywistym jest, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Środki zainwestowane w edukację i modernizację pieców krok po kroku mogą poprawić sytuację.

Unia Europejska wylicza, że koszty smogu w przypadku Polski to 26 miliardów złotych rocznie. Raport dotyczył okresu od 2016 roku gdzie przeglądano politykę ochrony środowiska. Wyzwania jakie są stawiane przed naszym krajem dotyczą poprawę wdrażania np. Dyrektywy wodnej oraz norm jakości powietrza. Oczywiście są też rzeczy pozytywne. Polska jest stawiana jako przykład w niektórych obszarach. Takie jak sprawna sieć organów ochrony środowiska, które sprawnie radzą sobie w operowaniu funduszami.
Nowy produkt w ofercie Andrew Frost Solutions.
Zamów już teraz.